Reklama
Reklama

Menu

Okolí Prahy, Brdy, Berounka


Penziony:

-Pension Ranch (Hořovice) - Penzion Na Ranchi již od roku 1998 poskytuje kvalitní ubytování všem zájemcům o aktivní strávení dovolené. Jsme součástí rodinného podniku Opatrný Hořovice. Najdete nás v areálu Jezdecké stáje Opatrný - Hořovice asi 50 km od Prahy po D5 směrem na Plzeň, využijte exit 34-Žebrák a dále směrem na Hořovice. Kolektiv zaměstnanců se těší na Vaši návštěvu a udělá maximum pro Váš příjemně strávený pobyt.

Zpět nahoru


Hotely:

- Romantický hotel Mlýn Karlštejn - Romantický hotel Mlýn Karlštejn je jedinečně umístěn v malebném prostředí chráněné oblasti Český kras na břehu řeky Berounky pod středověkým hradem Karlštejn, 25 km od centra Prahy a 15 km od mezinárodního letiště Ruzyně. Hotel disponuje celkem 21 stylově zařízenými pokoji, restaurací s barem a letní terasou, různorodou nabídkou konferenčních prostor, relaxačním centrem a rozlehlými venkovními prostorami pro pořádání nejrůznějších společenských akcí včetně romantického ostrova s grilem a tréninkovým Pitch ß Puttem.

Zpět nahoru


Hrady (nebo zříceniny):

- Státní hrad Karlštejn - Gotický královský hrad, kde se uchovávaly korunovační klenoty, založený r. 1348, vybudovaný ve druhé polovině 14. stol. za vlády Karla IV. V 16. století renesančně přestavěný stavitelem Oldřichem Avostalisem, koncem 19. století provedena pseudogotická úprava pod vedením architekta J.Mockera.- Státní hrad Točník - Zdaleka viditelný hrad založil král Václav IV. na konci 14. stol. na okraji křivoklátských hvozdů. Po jeho smrti byl dán hrad do zástavy a jeho držitelé se často střídali. V 16. stol. byly hradní budovy upraveny renesančně. Během 30leté války byl hrad zpustošen, pod střechou zůstal jen královský palác.- Státní hrad Žebrák - Skalní hrad byl založen kolem r. 1280 Oldřichem Zajícem z Valdeka - příslušníkem rodu Buziců; měl dvě věže, hradní palác a opevněné předhradí. Roku 1366 jej získal král Jan Lucemburský; význam hradu vzrostl za Karla IV. - vedla tudy prastará cesta z Prahy do Norimberka a do Porýní a Karel IV.- Hrad Vysoký Chlumec - Zachovaný hrad na vysokém kopci nad stejnojmennou obcí je dominantou Sedlčanska. Hrad si nechal vystavět někdy před rokem 1382 (první zmínka) oblíbenec krále Václava IV. Purkart z Janovic a jeho rod pak Chlumec držel po dvě století.


Zpět nahoru


Zámky:

- Zámek Březnice - Původně gotická tvrz, založená rodem Buziců a prvně uváděná r. 1238, byla do 15. století sídlem pánů z Březnice. Dalším majitelem se stal Petr Zmrzlík ze Svojšína. Za Zmrzlíků byl hrad rozšířen. V 16. století se stal majitelem Jiřík z Lokšan, místokancléř římské říše.
- Státní zámek Hořovice - Barokní zámek z poč.18. stol. nechali postavit Vrbnové. V roce 1737 byl rozšířen do dnešní podoby přistavěním dvou křídel. Vzhled zámku se změnil po r. 1852, kdy se stal novým majitelem hessenský kurfiřt Friedrich Wilhelm a po něm jeho synové.
- Zámek Dobříš - Nejstarší písemná zpráva je z roku 1245, kdy tu i s úředníky své kanceláře pobýval král Václav I. Počátkem 14. století dal v těchto místech Jan Lucemburský postavit kamenný gotický hrad, kam později Karel IV. přenesl z Kamýka úřad nejvyššího královského lovčího.


Zpět nahoru


Kuriozity a další objekty:

- Karlštejn - Muzeum betlémů - Soukromá sbírka asi 50 starých českých betlémů, umístěná v interiérech bývalé karlštejnské fary; největší je pohyblivý Královský betlém na ploše asi 100 m2 s loutkami o velikosti asi 60 cm z dílen předních současných výtvarníků, v němž se přichází Ježíškovi poklonit.- Rožmitál pod Třemšínem - Památník Antonína Dvořáka - Památník A. Dvořáka je umístěn v zámečku ve Vysoké u Příbrami. Zámeček byl postaven hrabětem Václavem Kounicem v r. 1877 v novorenesančním stylu na návrh architekta Č. Gregora a užíván jako letní sídlo.
- Automuzeum Praga - Sbírka byla založena roku 1957; pro veřejnost je otevřena od června 2000. Na podporu vybudování muzea byla založena Nadace Československého automobilového průmyslu. jejímž cílem je vytvořit Muzeum československého automobilového průmyslu.


Zpět nahoru


Zpět na přehled