Reklama
Reklama

Menu

Rakovnicko, Žatecko


Penziony:

- Penzion Ludmila (Rakovník) - Penzion se nachází v klidné, vilkové části Rakovníka. Do centra je to sedm minut volnou chůzí. K dispozici jsou tři pokoje. Dva jsou třílůžkové a jeden dvou - čtyřlůžkový, celková kapacita tedy činí až deset lůžek. •Pokoje jsou vybaveny televizí, ledničkou, rychlovarnou konvicí a každý má své vlastní sociální zařízení. K jednomu z pokojů patří i kuchyňka s mikrovlnou troubou a vařičem.


Zpět nahoru


Hrady (nebo zříceniny):

- Hrad Bečov - Bečov byl centrem rozsáhlého území s četnými zlatými, stříbrnými a cínovými doly. Osada v podhradí získala r. 1399 městská práva a v r. 1482 byla povýšena na město. V letech 1495-1547 byli majiteli Pluhové z Rabštejna: Kašpar Pluh nechal zbudovat renesanční trakt.
- Zřícenina Krakovec - Hrad byl postaven roku 1383 pro purkrabího hradu Křivoklátu Jíru z Roztok. Od roku 1410 patřil Jindřichu Leflovi z Lažan. Ten velmi obdivoval mistra Jana Husa, jemuž poskytl na hradě útočiště před odjezdem do Kostnice. Odtud Hus posílal své listy přátelům a zde také 10. října 1414 napsal svou poslední vůli.- Státní hrad Křivoklat - Původně dřevěný lovecký hrad byl přestavěn a opevněn knížetem Vladislavem II. v l. 1109 - 25. Hrad v dnešní podobě byl postaven za Přemysla Otakara II. Karel IV. zde prožil dětství (1319 - 23), Václav IV. Křivoklát s oblibou využíval jako lovecký hrad (za něj byla postavena Prochoditá věž). Význačná přestavba proběhla za Vladislava Jagellonského - reprezentativní velký sál a kaple.


Zpět nahoru


Zámky:

- Zámek Lány - Původní zemanskou tvrz ze 14. stol. získal roku 1589 císař Rudolf II. a nechal ji přestavět na lovecký zámeček; dalšími majiteli byli Valdštejnové a Fürstenberkové, za nichž byl objekt přestavěn do dnešní podoby; roku 1921 zakoupil zámek stát jako letní sídlo presidentů, úpravy interiérů a parku provedl v roce 1921 architekt J.Plečnik, T.G. Masaryk nechal v Lánech v roce 1921 zřídit kino.


- Zámek Libochovice - Původní gotickou tvrz si nechal v letech 1560-64 Jan z Lobkovic přestavět na renesanční zámek; po roce 1613 přešel zámek do majetku Šternberků a později Dietrichsteinů, kteří nechali sídlo přestavět v letech 1683-90 podle projektu Antonia della Porty do současné raně barokní podoby; zámek se dochoval téměř v neporušeném stavu, štuková výzdoba interiérů pochází od Domenika Gaggia, malby Giacoma Tencally a Giuseppeho Muttoniho byly přemalovány v 19. století.


Zpět nahoru


Kuriozity a další objekty:

- Muzeum ČD - Lužná u Rakovníka - Muzeum zahájilo svoji pravidelnou výstavní činnost v květnu roku 1997. Zpočátku byla zajištěna dobrovolnou činností členů spolků zabývajících se historií železnic. V červenci roku 1999 převzaly provoz muzea do své režie České dráhy a v Lužné u Rakovníka vznikla provozní jednotka administrativně přičleněná k Depu kolejových vozidel Louny. Muzeum není jen neživým objektem, ale jeho prostory a zařízení jsou používány i k provozu a opravám historických vozidel nejen zde deponovaných, ale i cizích.


Zpět nahoru


Zpět na přehled