Reklama
Reklama

Menu

Žďarské hory, Železné hory

Penziony:

- Penzion Betlém (Hlinsko) - Penzion BETLÉM je umístěn v centru města Hlinska ve stejnojmenném skanzenu, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina (mimo jiné má ve své péči i skanzen Veselý Kopec). Z části roubená a z části zděná budova byla postavena v roce 2004 v duchu původní horácké architektury.- Penzion Markéta (Chrudim) - Dům byl sice projektován a stavebně proveden pouze pro ubytovací účel – jiné služby tedy nenabízí, ale tento handicap určitě vynahradí prostornost a kvalita jednotlivých pokojů, velmi pěkné koupelny a v neposlední řadě i vysoká bezpečnost hosta samotného i jeho majetku, zajištěná jak Euro-okny i kvalitním bezpečnostním zámkovým systémem, protipožárním systémem (EPS), ale i elektronickým zabezpečením objektu (EZS).

Zpět nahoru


Turistické chaty:

- Turistická chata Duha (Tři Studně) - Duha je rekreační komplex nacházející se na okraji obce Tři Studně v srdci Vysočiny. Jedná se o větší turistickou chatu pro ubytování čtyřiceti osob a menší chatu pro ubytování osmi osob. Součástí komplexu je volejbalové hřiště, ohniště, menší budova na sportovní vybavení, parkoviště, houpačky, pískoviště a poměrně velká zatravněná plocha.

Zpět nahoru


Ubytování:

- Chalupa Antonín (Běstvina) - Chalupa Antonín nabízí ubytování v obci Běstvina – část Rostejn, nedaleko města Chrudim v Pardubickém kraji. Chalupa je vhodná pro rodinné rekreace i pro větší skupiny – srazy absolventů, rodinné oslavy atd.
-Rekreační středisko Naděje (Svratka) - CHKO Žďárské vrchy - Svratouch okr. Chrudim, nedaleko městečka Svratka, 15 km od Hlinska. Dvanáct 4-5 lůžkových zděných rodinných chat s malou terasou a tři 5ti lůžkové dřevěné chaty. V přízemí je obývák, v patře je ložnice vybavena ložními soupravami. Chaty mají vlastní WC a umyvadlo, jsou zateplené a lze je i vytápět. Pro pedagogický dozor jsou k dispozici dvě chaty s vlastní koupelnou a kuchyňským koutkem.


Zpět nahoru


Zajímavé města, městečka:

- Město Polička - Jméno pozemku Na políčkách se objevuje již ve výčtu míst, jejichž správou pověřil král Vladislav II. r. 1167 klášter litomyšlských premonstrátů. Na obranu zemské obchodní stezky, procházející hustými lesy Moravy do Čech, zde vyrůstala osada. Dekretem z 27. září 1265 přikazoval již Přemysl Otakar II. královskému lokátoru Konrádovi z Löwendorfu, ať se řádně postará "o nové osazení našeho města Na políčkách".


- Městečka Bystré a Jedlová - Bystrá - Stará obec na odbočce Trstenické stezky povýšená r. 1368 na město, které dostalo do znaku červený štít, na němž lovec v modrém kabátci doráží na okraji lesa medvěda.
- Městečko Ležáky - Památník - Ležáky byly osadou chudých kameníků a drobných chalupníků. Tvořilo ji osm domků, seskupených kolem mlýna; ten dal základ osadě, nazývané podle potoka Ležáku.
- Město Chrudim - Místo osídleno od pravěku, roku 1055 se připomíná přemyslovské hradiště (hrad), na němž zemřel kníže Břetislav 1. a jež stálo u dnešního kostela.


Zpět nahoru


Hrady (nebo zříceniny):

- Hrad Perštejn - Hrad byl založen ve 13. stol. na skále s vlastním pramenem, což byla důležitá skutečnost pro jeho nedobytnost. Jádro hradu tvořila okrouhlá věž, hradní palác a nádvoří chráněné hradbami.
- Hrad Svojanov - Počátky historie hradu Svojanova spadají do období kolonizace odlehlých koutů zemí koruny české. K takovým místům patřila i zdejší členitá část českomoravského pomezí, kudy od nepaměti procházela obchodní stezka.


- Zřícenina hradu Vilštejn - Též jako Vichštejn, zbytky zříceniny drobného hradu z poloviny 14. století. V 15. století již pustý. Upraven při stavbě Sečské přehrady.

- Zřícenina hradu Oheb - Zřícenina gotického hradu založeného ve 14.století. V roce 1553 již pustý. Přírodní rezervace Oheb (26,46 ha, vyhlášen roku 1954) - suťový smíšený les s výskytem velkého počtu měkkýšů, zejména plžů.
- Zřícenina hradu Lichnice - Zřícenina hradu založeného ve 2.pol. 13.stol. Na rozhraní 15. a 16. stol. pozdně gotický rozšířen, pak vyhořel, ve třicetileté válce dobyt Švédy a v 2.pol. 17.stol. zahrnut mezi hrady, jež byly pobořeny na císařský rozkaz.


Zpět nahoru


Zámky:

- Zámek Žleby - Původní gotický hrad, založený koncem 13. stol. patrně Jindřichem z Lichtenburku; r.1387 byl dobyt vojsky Václava IV., roku 1427 pobořen husity, nově postaven před r. 1450 za Jiřího z Dubé a z Vizmburku, na přelomu 16./17. stol. upraven renesančně.
- Lovecký zámeček Karlštejn - Rokokový lovecký zámeček Kinských z 1. 1766-76 pod stejnojmenným vrcholem (783 m) v blízkosti evropského rozvodí Labe-Dunaj. R. 1784 zde zřízen šichtovní úřad, řídicí provoz vrchnostenských železářských hutí v okolí.
- Zámek Slatiňany - Původní renesanční zámek z let 1580 - 1590 postavený významným stavitelem O. Avostalisem de Sala na místě staré tvrze z konce 13. století. Roku 1747 získali Slatiňany Auersperkové, kteří vlastnili zámek až do roku 1947.
- Zámek Heřmanův Městec - Pozdně barokní zámek s novogotickou věží na místě bývalé tvrze, při něm rozsáhlý anglický park se stoletými duby. Vznik původní tvrze se datuje do roku 1325.

- Zámek Chotěboř - V polovině 17. století se přestává mluvit o tvrzi a v písemných dokumentech se objevuje označení zámek. Jistá je však teprve přestavba z počátku 18. století, kdy jako sídlo samostatného panství přestal objekt vyhovovat.


Zpět nahoru


Kuriozity a další objekty:

- Muzeum loutkařských kultur - Chrudim - Myšlenka na založení loutkářského muzea pochází již z roku 1929, kdy se v Praze konal celostátní loutkářský sjezd spojený s výstavou a byla založena mezinárodní organizace loutkářů UNIMA.


- Skanzen Vysočina - Hlinsko - Soubor lidových staveb Vysočina je skanzen soustřeďující stavby z oblasti Českomoravské vrchoviny a Železných hor z 18. a 19. stol.; některé jsou na svém původním místě, některé byly přeneseny z jiných lokalit.
- Zkamenělý zámek - Přírodní památka (2,97 ha, vyhl. r. 1977) - rulová skaliska připomínající hradní zříceninu. V 6.-7. stol. hradiště (části valů a příkopů zachovány).

- Sečská přehrada - Přehrada nacházející se na řece Chrudimka z 1. 1925-34. Její účel je ochrana před povodněmi, výroba elektrické energie a využívání pro rekreaci. Zděná hráz je 42m vysoká a 165m dlouhá.
- Dům K.H.Borovského (Havlíčkův Brod) - Muzeum sídlí v domě, který nese název Havlíčkův. Přímo v objektu se nachází stálá expozice “Po stopách Karla Havlíčka v Německém Brodě“.Velký sál v přízemí Havlíčkova domu je využíván k výstavním účelům.


Zpět nahoru


Zpět na přehled